ارز دیجیتال

پیش بینی آینده ارز دیجیتال پولکادات

ارز دیجیتال پولکادات آینده

اگر در حیطه بازار ارزهای دیجیتال فعالیت دارید، حتماً اسم ارز دیجیتال پولکادات به گوش شما آشنا است. پروتکل پولکادات با هدف کاهش موانع بین اکوسیستم‌های مختلف بلاکچین، امکان ارتباط بدون واسطه بین این شبکه‌ها را فراهم می‌کند؛ به عبارت دیگر، پولکادات می‌تواند به عنوان یک شبکه از شبکه‌ها در نظر گرفته شود که حتی به ساختارهای بلاکچین با ساختارهای متفاوت اجازه می‌دهد با یکدیگر تعامل کنند. این عملکرد از طریق پاراچین‌ها انجام می‌شود که بلاکچین‌های ویژه‌ای هستند که قابلیت‌ها و نمادهای خود را دارند. در این مطلب قصد داریم تا به آینده نگری ارز دیجیتال پولکادات بپردازیم و به فرصت‌ها و توانایی‌های این پروژه با ارزش اشاره داشته باشیم؛ پس تا انتهای این مطلب همراه ایکس پی اکسچنج باشید.

پولکادات(Polkadot) چیست؟

پولکادات (Polkadot) به عنوان یک نسخه بهبود یافته از اتریوم (Ethereum) مطرح شده است. این پروژه در ماه مه ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد و نتیجه تفکر و طرح از جانب «گوین وود»، یکی از هم‌بنیان‌ گذاران اتریوم است. اکنون پولکادات توسط بنیاد وب ۳ (Web3 Foundation) اداره و توسعه آن به وسیله شرکت Parity Technologies انجام می‌شود که هر دو توسط گوین وود توسعه یافته‌اند.
پولکادات در سطحی عمیق‌تر از یک بلاکچین مانند اتریوم عمل می‌کند (به این فکر کنید که این پروژه یک بستر فراهم می‌کند که پروژه‌های کریپتویی دیگر می‌توانند روی آن ساختاردهی شوند). پولکادات خود را یک بلاکچین لایه صفر معرفی می‌کند، در حالی که اتریوم و بلاکچین‌های مشابه دیگر مانند سولانا (Solana) و کاردانو (Cardano) به عنوان بلاکچین‌های لایه ۱ شناخته می‌شوند.
یکی از نکات امیدوار کننده در مورد آینده نگری ارز دیجیتال پولکادات مربوط به زمانی است که گوین وود نخستین وایت پیپر پولکادات را نوشت. او احساس نیاز به تعاملات بین شبکه‌های مختلف بلاکچینی در حوزه کریپتو را مطرح کرد. با توجه به مشکلاتی که در توانایی رشد و مقیاس‌پذیری اتریوم وجود داشت، وی سعی کرد این مشکل را با ایجاد یک بلاکچین جدید مبتنی بر سیستم اثبات سهام (proof-of-stake) حل کند.
سیستم اثبات سهام به عنوان یک جایگزین برای سیستم‌های بلاکچین قبلی مانند بیت کوین یا لایت کوین مطرح شد. در اثبات کار (proof of work)، ماینرهای بلاکچین با حل مسائل ریاضي‌های پیچیده برای اضافه کردن بلاک بعدی به زنجیره و دریافت پاداش‌های استخراج تلاش می‌کنند. با اثبات سهام، اعتباردهندگان از توکن‌های خود به عنوان تضمین مالی برای تعیین بلاک بعدی در زنجیره استفاده می‌کنند. مشکل اصلی که گوین وود با پولکادات قصد داشت مورد اصلاح قرار دهد، میزان قدرت محاسباتی مورد نیاز برای سیستم اثبات کار اصلی اتریوم بود.

پولکادات(Polkadot) چیست؟

پولکادات چگونه کار میکند؟

«دیوید لاوانت»، مدیر تحقیقات در شرکت مدیریت دارایی بیت‌وایز (Bitwise Asset Management)، پولکادات را یک سیستم چند زنجیره‌ای ناهمگن توصیف می‌کند؛ به عبارت دیگر این توصیف نشان‌دهنده این است که در سیستم پولکادات، چندین بلاکچین مختلف در حال عمل هستند.
همان‌طور که در بالا ذکر شد، بلاکچین لایه صفر به عنوان لایه‌ای اساسی زیر بلاکچین‌های لایه ۱ عمل می‌کند. پولکادات یک زیرساخت ساخته‌شده را فراهم می‌کند که برنامه‌نویسان می‌توانند روی آن اقدام به ساخت بلاکچین‌های خود کنند که قابلیت اجرایی میان زنجیره‌ای داشته باشند.
بلاکچین‌های لایه ۱، مانند اتریوم که گوین وود به همراه هم بنیان‌گذاران دیگرش مانند «ویتالیک بوترین» ایجاد کرده است، به برنامه‌نویسان امکان ایجاد برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز (DApps)، قراردادهای هوشمند، توکن‌های غیر قابل معاوضه (NFTs) و موارد دیگر را می‌دهد. به گفته «بیل برمنگهم»، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری در Osprey Funds: ایجاد یک بلاکچین لایه ۱ برای برنامه‌نویسان کار سختی است. آن‌ها باید ابتدا لایه پایه را ایجاد کرده و سپس صدها نفر را ترغیب به اجرا برای ایجاد برنامه لایه ۱ خود روی یک کامپیوتر کنند.
کارشناسان می‌گویند پولکادات پیش‌تر لایه پایه را ایجاد کرده است؛ به عبارت دیگر، برنامه‌نویس لایه ۱ فقط باید به بهینه‌سازی پروژه خود تمرکز کند. «تیبو پرار»، مدیر مالی مرکز تخصصی استیکینگ Bifrost می‌گوید: بیشتر این سیستم‌های لایه ۱ از یکدیگر جدا هستند. آن‌ها با یکدیگر کمتر تعامل دارند. هدف پولکادات این است که اجازه دهد تا هر بلاکچین عمومی یا خصوصی با یکدیگر ارتباط برقرار کرده یا به عبارتی دیگر یک «اینترنت از بلاکچین‌ها» تهیه کند.

پولکداد چگونه کار می کند؟

بررسی ارز دیجیتال پولکادات

کلید جمع آوری تمام این عوامل (الگوریتم اثبات سهام، تعاملات متقاطع بلاکچین‌ها و برنامه‌نویسی لایه پایه) ارز بومی DOT در بلاکچین Polkadot است.DOT ارزی است که توسط تأیید کنندگان تراکنش‌ها به عنوان وثیقه در موافقت با بلوک بعدی در زنجیره‌ بلاکچین Polkadot استفاده می‌شود. به این ترتیب، DOT عملکرد مکانیزم اثبات سهام پولکادات را انجام می‌دهد.
هر زنجیره جداگانه‌ای که روی Polkadot ساخته می‌شود، به عنوان زنجیره موازی یا پاراچین در سیستم شناخته خواهد شد. در هنگام انتقال داده‌ها در این پاراچین‌ها، امنیت امری حیاتی است. Polkadot این امنیت را با یک زنجیره اصلی یکپارچه به نام relay chain تأمین می‌کند.
به گفته‌ لاوانت، chain Relay زنجیره اصلی Polkadot خواهد بود و دقیقاً چیزی است که پولکادات را از رقیب نزدیک خود، یعنی Cosmos (ATOM)، متمایز می‌کند. پاراچین‌ها یا همان بلاکچین‌های موازی می‌توانند از معماری و پایه‌های Polkadot بهره‌برداری کنند و به عبارت دیگر، آن‌ها نیازی به نگرانی درباره امنیت نخواهند داشت.
DOT ارزی است که برای تأیید بلوک‌ها در chain Relay پولکادات استفاده می‌شود، اما قرار دادن وثیقه تنها کاربرد DOT در سیستم Polkadot نیست. این ارز همچنین برای امور حاکمیت و مدیریت شبکه نیز کاربرد دارد. همه‌ صاحبان DOT حق رأی دادن در حوزه حاکمیت شبکه مانند به‌روزرسانی‌ها و هزینه‌های شبکه را دارند.

بررسی ارز دیجیتال پولکادات

آیا سرمایه گزاری در پولکادات برای آینده مناسب است؟

بسیاری از افراد پولکادات را یکی از شبکه‌های امیدوار کننده آینده می‌بینند، زیرا سعی دارد با ارائه راه حل‌های کاربردی به سمت اهداف خود حرکت کند. اگرچه این پروژه هنوز در سال‌های ابتدایی خود است، اما بسیاری از توسعه‌ها نشان‌دهنده‌ این خواهد بود که مسیری که ارائه کرده‌، امکان دارد به عنوان استانداردی برای تبادل ارزش مورد استفاده قرار گیرد.
ممکن است Polkadot به عنوان پلتفرمی برای توسعه‌ برنامه‌های مبتنی بر بلاکچین، به‌خصوص با عرضه‌ نقاط مثبت پولکادات توسط اتریوم که بسیاری از مسائل مشابه را پوشش می‌دهد، محبوب نشود. با این حال، آنچه به طور ویژه مورد توجه است، ترکیب ابزار توسعه بنیادی همراه با مزایای فنی اساسی خواهد بود که امکان دارد جذب تعداد زیادی توسعه‌دهنده شود. پولکادات می‌تواند حدود ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کند، اما این شبکه در حداکثر توان خود برای ظرفیت تراکنش می‌تواند مدیریت یک میلیون تراکنش را در ثانیه بر عهده بگیرد.
Polkadot می‌گوید مدل پاراچین (parachain) نسبت به راه‌حل‌های مقیاس‌پذیر لایه ۲ به تنهایی، بیشتر غیرمتمرکز است. بسیاری از تیم‌ها از اقدام به ساخت پاراچین‌ها استقبال گسترده‌ای کرده‌اند و طبق پیش بینی‌ها بهترین افق‌ها را برای این اکوسیستم نوظهور می‌توان متصور شد. لازم به ذکر است که تا ابتدای سال ۲۰۲۲، چندین میلیون‌ تراکنش بر روی پاراچین‌ها پردازش شده است.

Is investing in Polkadata suitable for the future?

 

عوامل تاثیر گذار در قیمت ارز دیجیتال پولکادات

در آینده ‌نگری ارز دیجیتال پولکادات پارامترهای زیادی وجود دارند که می‌توانند در شرایط توکن بومی شبکه پولکادات تأثیرگذار باشند. قطعاً یکی از برجسته‌ترین این عوامل در توانایی این پروژه در جذب توسعه دهندگان برای استفاده از بستر پولکادات است. به طور قطع پولکادات از توانایی‌های فنی بالایی برخوردار بوده و می‌تواند بستری مناسب برای توسعه دهندگان باشد. در صورتی که این پروژه موفق شود تا توسعه دهندگان زیادی را به سمت خود سوق دهد، می‌تواند تأثیر چشمگیری در رشد قیمت ارز دیجیتال پولکادات داشته باشد.

مناسب ترین زمان برای سرمایه گزاری در پولکادات

همان‌طور که گفته شد ارز دیجیتال پولکادات یکی از پر پتانسیل‌ترین پروژه‌های موجود در بازار ارزهای دیجیتال است و توانسته خود را به عنوان یکی از پروژه‌هایی که برای پوشش دادن نقص‌های اتریوم شکل گرفته‌اند، معرفی کند. از این رو قطعاً سرمایه گذاری در این پروژه با وجود ریسک‌هایی که در مورد اکثریت بازار ارزهای دیجیتال با توجه به ماهیت ریسکی و پر نوسان‌ آن‌ها وجود دارد، می‌تواند جذاب باشد.
احتمالاً اگر در جریان حرکت بازار رمزارزها باشید، پس از صعود بزرگ بازار در سال ۲۰۲۰ و پس از آن ریزش سنگینی که شکل گرفت اکثر پروژه‌ها با تبعیت از بیت کوین وارد اصلاحات عمیقی شدند. ارز دیجیتال پولکادات نیز از این قاعده مستثنا نیست و از سقف تاریخی خود تا ۹۲ درصد وارد اصلاح شده است. از این رو می‌توان با در نظر گرفتن قواعد سرمایه گذاری، تحلیل‌ تکنیکال و تحلیل آنچین به نقاط ورود مناسبی برای شروع سرمایه گذاری در این رمزارز پر پتانسیل دست یافت. هرچند فراموش نکنید که ماهیت بازار ارزهای دیجیتال پر ریسک بوده و باید پیش از ورود به هر ارز دیجیتال، تمامی شرایط را در نظر داشته باشید.

The best time to invest in Polkadat

 

پیش بینی آینده ارز دیجیتال پولکادات

در ماه اوت ۲۰۲۰، قیمت پولکادات ۲.۶۹ دلار بود؛ اما در تاریخ ۲۹ سپتامبر آن سال، ارزش آن به بیش از ۶ دلار رسیده است. این مقدار با ارزش بالاترین قیمتی که پولکادات تاکنون داشته (۵۳.۹۸ دلار در نوامبر گذشته) به طور چشمگیری کمتر است. با این حال، قیمت کنونی نشان‌دهنده‌ افزایش تقریباً 140 درصدی ارزش آن در چندین سال گذشته است. این رشد برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال بازگشت سرمایه‌ خود هستند، جذاب است. بعضی از سرمایه‌گذاران پولکادات را به عنوان یک پیشرفت اجتناب‌ناپذیر در ارزهای رمزنگاری می‌بینند و این موضوع یک تحول در بهبود قابلیت‌های تکنولوژی بلاکچین است. این یک مدل بیزینس مقیاس‌پذیر است که فضای زیادی برای رشد فراهم می‌کند.
در واقع، توسعه‌دهندگان پولکادات به تازگی یک نقشه‌ راه برای اجرای تغییرات منتشر کردند که می‌تواند با بهبود قابلیت مقیاس‌پذیری، توسعه‌ پاراچین، ارتباط متقابل زنجیره‌ای و دیگر عملیات، رشد را تحریک کند و به گزارش Cryptonews برای سرمایه‌گذاران، رشد کسب‌وکار به معنای افزایش ارزش خواهد بود.

پیش بینی آینده ارز دیجیتال پولکادوت

کلام پایانی
پروتکل ارز دیجیتال پولکادات طراحی شده است تا به بلاکچین‌های غیرمرتبط امکان برقراری ارتباط امن بدهد، به طوری که ارزش یا داده‌ها بتوانند به طور مثال بین بلاکچین‌های اتریوم و بیت کوین به صورت مستقیم جریان داشته باشند و هیچ واسطه‌ای در کار نباشد. همچنین این پروتکل به منظور افزایش سرعت و قابلیت مقیاس‌پذیری طراحی شده است. این امر با استفاده از بلاکچین‌های موازی یا پاراچین‌ها که بخش زیادی از نیروی مورد نیاز برای پردازش را از بلاکچین اصلی کم می‌کنند، محقق می‌شود. این موضوع موجب شده تا در نظر اکثریت بازار آینده نگری ارز دیجیتال پولکادات بسیار مثبت باشد و آن را به عنوان یکی از بهترین و خاص‌ترین پروژه‌های بازار ارزهای دیجیتال در نظر بگیرند. برای دریافت قیمت تتر و مشاوره رایگان و همچنین خرید پرفکت مانی و ووچر پرفکت مانی با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

سوالات متداول

• چه چیزی ارز دیجیتال پولکادات را از سایر پروژه‌ها متمایز می‌کند؟

پروژه پولکادات با ارائه راه‌ حل‌هایی برای مرتبط کردن بلاکچین‌های دیگر و ارائه بستری برای توسعه دهندگان بلاکچین برای ایجاد اکوسیستم خود از سایر پروژه‌های کریپتویی متمایز می‌شود.

• آیا سرمایه گذاری در پولکادات خوب است؟

به طور قطع ایده پشت سر این پروژه یکی از کاربردی‌ترین و جذاب‌ترین موضوعات مطرح شده در بین پروژه‌های کریپتویی است و می‌تواند گزینه مناسبی به عنوان یکی از خاص‌ترین پروژه‌های کریپتویی باشد.

• پولکادات چه تفاوت‌هایی نسبت به اتریوم دارد؟

پولکادات در زمان خود با ارائه مکانیزم اثبات سهام نسبت به اتریوم که مکانیزم اثبات کار داشت، سعی در حل مشکل مقیاس‌پذیری و سرعت شبکه اتریوم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *