مفاهیم پایه ارز دیجیتال

ترید چیست و چگونه آن را یاد بگیریم؟

ترید چیست

امروزه ترید کردن دیگر یک فرصت ایده‌آل برای کسب سود شناخته نمی‌شود. بلکه برخی از افراد ترید کردن را به‌ عنوان شغل اول خود انتخاب کرده‌اند و در تلاش هستند که با تقویت مهارت‌های خود، سودهای بسیار زیادی به دست آورند. ترید یک مهارت است و هر چقدر این مهارت افزایش پیدا کند، شانس شما برای انجام تریدهای موفق و کسب سود بیشتر، افزایش خواهد یافت. با این تفاسیر روزبه‌روز به تعداد علاقه‌مندان به حوزه ترید اضافه می‌شود. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، ابتدا باید با مفهوم ترید و ابزارهای مورد نیاز برای انجام آن آشنا شوید. به همین منظور در این مقاله بررسی خواهیم کرد که ترید چیست و چگونه انجام می‌شود؟ بنابراین اگر می‌خواهید مسیر تبدیل شدن به یک تریدر حرفه‌ای را یاد بگیرید از شما دعوت می‌کنیم که در ادامه با ایکس پی همراه باشید.

 

تاریخچه ترید از کجا شروع شد؟

قبل از این که بدانید ترید چیست و چگونه انجام می‌شود؟ لازم است که تاریخچه ترید را بررسی کنیم. ترید یک واژه جدید نیست و از قرن‌ها قبل میان مردم وجود داشته است. با این تفاوت که شکل انجام ترید و کالاهایی که توسط آن مبادله می‌شود تغییر کرده است. در گذشته مردم برای ارتباط با محیط اطراف خود و همچنین تأمین کالاهای مورد نیاز خود معاملات تعویض کالا با کالا انجام می‌دادند که خود نوعی ترید محسوب می‌شود. با گذشت زمان این معاملات شکل دیگری به خود گرفت و هم اکنون در محیطی به نام بازارهای مالی انجام می‌شود.

طبق بررسی‌های صورت گرفته توسط پیتر واتسون تاریخچه و قدمت ترید یا معامله بین انسان‌ها به 150 هزار سال قبل برمی‌گردد؛ یعنی از زمانی که بشریت وجود داشته است، ترید بخشی از زندگی روزمره انسان محسوب می‌شود. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی هم اکنون شاهد تغییر روش معامله بین انسان‌ها هستیم. امروزه همه افراد می‌توانند معاملات خود را در بازارهای مختلف مالی با استفاده از ابزارها و روش‌های مختلف انجام دهند.

تاریخچه ترید از کجا شروع شد؟

 

منظور از ترید چیست؟

ترید یا Trade اصطلاحی رایج در بین معامله‌گران است و معنی خرید و فروش کالا را در بر می‌گیرد. ترید شامل دو فرآیند خرید و فروش است که در هر دوی آن‌ها خدمات یا کالایی در ازای پرداخت هزینه مبادله می‌شود. در واقع همیشه ترید بین دو نفر بوده و در صورتی که به هر دو توافق برسند انجام می‌شود. در بازار ارزهای مالی از جمله بازار کریپتو به خرید و فروش ارز دیجیتال اطلاق می‌گردد.

در واقع در بازار کریپتو کالایی که بین معامله‌گران مبادله می‌شود، ارز دیجیتال است. شما می‌توانید از بین هزاران ارز موجود در کریپتو ارز دلخواه خود را انتخاب کرده و در محیطی امن به نام پلتفرم تبادل شروع به انجام معامله کنید. برای انجام تریدر طرفین از پول‌های رایج در کریپتو یعنی تتر، دای، یورو، تتر گلد استفاده می‌کنند. البته معامله‌گران می‌توانند معاملات خود را به ‌طور مستقیم و با استفاده از سایر ارزهای دیجیتال نیز انجام دهند.

 

تریدر کیست و دقیقاً چه کاری انجام می‌دهد؟

تریدر یا معامله‌گر به فردی گفته می‌شود که در بازارهای مالی فعالیت کرده و با خرید و فروش دارایی‌های دیجیتال کسب درآمد می‌کند. یک تریدر تمایل دارد که در مدت زمان کوتاه روی دارایی‌های مختلف سرمایه‌گذاری کرده و با نوسان گیری به سود زیادی دست پیدا کند. در واقع تریدرها تایم فریم‌های کوتاه مدت را برای انجام معاملات خود انتخاب می‌کنند.

تریدر کیست و دقیقاً چه کاری انجام می‌دهد؟

تریدرها با استفاده از ابزارهای مختلف یک ارز خاص را در نظر می‌گیرند تا در یک موقعیت ایده‌آل وارد معامله شوند. تریدر سعی می‌کند از کوچک‌ترین فرصت‌های به وجود آمده استفاده کند تا بیشترین سود را در بازار ببرد. البته این بدان معنی نیست که تریدر باید به ‌صورت مداوم در حال معامله باشد. چرا که این موضوع به استراتژی شخصی هر تریدر بستگی دارد. لازم به ذکر است که تریدر می‌تواند هم یک شخص سرمایه‌گذار باشد و هم یک موسسه جهانی که دنبال کسب سود است.

 

مقایسه ترید و سرمایه‌گذاری و اصلی‌ترین تفاوت بین آن‌ها

ترید و سرمایه‌گذاری دو موضوع کاملاً متفاوت هستند که توسط اغلب افراد اشتباه گرفته می‌شوند. هدف اصلی هر دوی آن‌ها کسب سود است اما روش انجام متفاوتی با یکدیگر دارند. در واقع اصلی‌ترین تفاوت بین ترید و سرمایه‌گذاری در نحوه اجرای آن‌ها است. سرمایه‌گذاران افرادی هستند که به دنبال کسب سود بیشتر از بازارهای مالی در مدت زمان طولانی هستند.

در طرف مقابل تریدرها در تایم‌ فریم‌های کوتاه مدت معامله می‌کنند و از نوسانات قیمتی موجود در بازار کسب درآمد می‌کنند. علاوه بر این سرمایه‌گذاران یک یا چند ارز با پتانسیل رشد بالا را انتخاب می‌کنند و سرمایه زیادی را برای کسب درآمد از آن اختصاص می‌دهند؛ اما تریدرها تعداد معاملات بیشتری انجام می‌دهند و ریسک‌پذیر هستند. چرا که ممکن است روزانه ترید انجام دهند و در بلند مدت به سودهای کلانی دست پیدا کنند.

مقایسه ترید و سرمایه‌گذاری و اصلی‌ترین تفاوت بین آن‌ها

هر یک از روش‌های معرفی شده مزایای خاص خود را داشته و در نوبه خود گزینه مناسبی برای کسب سود هستند. این که بیان کنیم ترید بهتر است یا سرمایه‌گذاری، بستگی به طرز فکر و سلیقه شخصی شما دارد. اگر جزو افراد ریسک‌پذیر هستید و می‌خواهید با انجام معاملات مختلف مهارت‌های خود را به چالش بکشید و سود بسیار خوبی به دست آورید، ترید گزینه مناسبی برای شما خواهد بود؛ اما اگر می‌خواهید بدون ریسک و چالشی به سودهای بزرگی دست پیدا کنید، بهتر است سرمایه‌گذاری کردن را انتخاب کنید. همچنین میتوانید با مراجعه به مقاله بهترین ارزهای دیجیتال برای ترید در سال 2023 اطلاعات جامع‌تری کسب کنید.

 

ترید کردن چه مزایایی دارد؟

ترید کردن یکی از روش‌های جذاب و هیجانی برای کسب درآمد است. امروزه بیشتر افراد ترید کردن را به ‌عنوان شغل اول خود انتخاب می‌کنند و زمان زیادی را صرف آن می‌کنند. بهره‌مندی از مزایای مختلف سبب شده است که این افراد به سمت ترید بروند و آن را جزو شغل‌های ایده‌آل بدانند. در این بخش از مقاله ترید چیست و چگونه آن را یاد بگیریم؟ مهم‌ترین مزایای ترید کردن را برای شما شرح می‌دهیم. شناخت این مزایا به شما این امکان را می‌دهد که به ‌طور کامل با این شغل ثروت ساز آشنا شوید و در صورت صلاح‌دید این شغل را برای خود انتخاب کنید:

ترید کردن چه مزایایی دارد؟

 • همه افراد می‌توانند ترید را یاد بگیرند.
 • برای انجام ترید نیاز نیست سابقه داشته باشید.
 • با ترید کردن می‌توانید سودهای بسیار خوبی به دست آورید.
 • در هر جا و مکانی می‌توانید ترید انجام دهید.
 • رئیس خودتان هستید و برای خودتان کار می‌کنید.
 • برای ترید کردن روش‌های مختلفی وجود دارد.
 • شما می‌توانید در هر 24 ساعت شبانه‌روز و حتی در روزهای تعطیل ترید انجام دهید.
 • ترید کردن شما را به استقلال مالی می‌رساند.
 • هیچ محدودیتی برای شروع ترید وجود ندارد و شما می‌توانید با سرمایه کم اقدام به ترید کنید.
 • هیچ سقفی برای کسب درآمد از ترید وجود ندارد و شما می‌توانید با افزایش دانش خود سودهای خیلی بزرگی از آن به دست آورید.

 

معایب ترید کردن چیست؟

ترید کردن در کنار مزایای بسیار زیادی که دارد، دارای یک سری معایب نیز هست؛ بنابراین اگر جزو افرادی هستید که قصد دارید به یک تریدر حرفه‌ای تبدیل شوید لازم است که اطلاعات کافی درباره این روش معاملاتی داشته باشید. به همین منظور در این بخش از مقاله ترید چیست و چگونه انجام می‌شود؟ بررسی خواهیم کرد که مهم‌ترین معایب ترید کردن چیست و چرا باید در ترید هوشیار باشید:

معایب ترید کردن چیست؟

 • ترید کردن نیاز به دانش و مهارت زیادی دارد.
 • ریسک بسیار زیادی داشته و نتیجه معاملات به عملکرد شما بستگی دارد.
 • نتیجه معاملات به‌ صورت صد درصدی قابل پیش‌بینی نیست و احتمال خطا وجود دارد.
 • ممکن است بخشی از سرمایه خود را در معاملات از دست بدهید.
 • نوسانات شدید بازار ممکن است شما را تحت تأثیر قرار دهد و تصمیمات اشتباهی بگیرید.

 

معرفی بهترین ابزار برای ترید حرفه‌ای

همان‌طور که در قسمت‌های قبلی نیز به آن اشاره کردیم ترید کردن نیاز به دانش و مهارت کافی دارد. یکی از این الزامات توانایی کار کردن با ابزارهای مختلف برای ترید است. زمانی که بهترین ابزارهای ترید را بشناسید و نحوه کار کردن با آن‌ها را یاد بگیرید، کار شما برای ترید کردن آسان‌تر خواهد بود. در ادامه بهترین ابزارها برای ترید حرفه‌ای را به شما معرفی می‌کنیم.

 

1- تحلیل بنیادی یا فاندامنتال

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال یکی از روش‌های جامع برای پی بردن به ارزش ذاتی یک پروژه است. با استفاده از این روش تحلیلی می‌توانید تمام اطلاعات موجود و مرتبط با ارز را جمع‌آوری کرده و با بررسی آن‌ها تصمیم بگیرید که آیا ارز مورد نظر ارزش سرمایه‌گذاری دارد یا خیر. به‌ عبارتی تحلیل بنیادی عوامل زیر ساختی یک ارز را بررسی می‌کند تا ارزش واقعی آن مشخص شود. اگر قصد سرمایه‌گذاری بلند مدت روی یک پروژه را داشته باشید بهتر است که استفاده از این ابزار را جدی بگیرید.

 

2- تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال یکی دیگر از ابزارهای منحصر‌به‌فرد برای پیش‌بینی روند تغییر قیمت ارز و ارزش آن است. تحلیل تکنیکال با استفاده از ابزارهای مختلفی انجام می‌شود که از کاربردی‌ترین آن‌ها می‌توان به تریدینگ ویو اشاره کرد. تحلیل تکنیکال با کندل‌ها، الگوها، تایم فریم‌ها و تمام مولفه‌هایی که نشان‌دهنده تغییر روند قیمتی ارز هستند سر و کار دارد؛ بنابراین با یادگیری این ابزار می‌توانید بهترین موقعیت‌ها را برای ورود به معامله شناسایی کرده و ترید موفق‌تری را تجربه کنید.

معرفی بهترین ابزار برای ترید حرفه‌ای

 

3- تحلیل سنتیمنتال

تحلیل سنتیمنتال یکی دیگر از ابزارهایی است که برای ترید حرفه‌ای باید از آن استفاده کنید. برخی از افراد بر این باور هستند که یادگیری تحلیل سنتیمنتال به تنهایی کافی است و با تکیه بر آن می‌توان ترید موفقی را تجربه کرد. این روش تحلیلی احساسات و رفتار کاربران فعال در بازار را مورد بررسی قرار می‌دهد.

در واقع تحلیل سنتیمنتال رفتار بازیگران یک بازار را شناسایی کرده و بر اساس آن به شما بیان می‌کند که چه زمانی بهترین زمان برای ورود به معامله است. سنتیمنتال به مسائل بنیادی یک ارز توجهی ندارد چرا که ممکن است بازار حال و هوای خوبی نداشته باشد اما یک ارز با داشتن احساسات خوب در همین بازار بد رشد خوبی را تجربه کند.

 

4- سایت‌های ارائه دهنده اطلاعات بنیادی

شاید عجیب به نظر برسد اما این سایت‌ها یکی از ابزارهای جذاب و کاربردی هستند که تریدرها باید از آن استفاده کنند. سایت‌های ارائه دهنده اطلاعات بنیادی به شما کمک می‌کنند که اطلاعات کافی درباره ارز مورد نظر خود به دست آورید و با استفاده از یک استراتژی خوب به درآمدهای قابل توجهی برسید. از سایت‌های مطرح و کاربردی فعال در این زمینه می‌توان به کوین مارکت کپ و فارکس فاکتوری اشاره کرد.

 

5- بروکر یا پلتفرم تبادل

بروکر و پلتفرم تبادل نیز به ‌عنوان ابزار ترید در نظر گرفته می‌شوند. شما با توجه به نوع بازار مالی که انتخاب می‌کنید به یک محل امن برای ترید نیاز خواهید داشت. به همین منظور باید نحوه استفاده از بروکر برای انجام معاملات فارکس و نحوه استفاده از پلتفرم تبادل برای انجام معاملات ارز دیجیتال را یاد بگیرید. با یادگیری کار کردن با پلتفرم تبادل و بروکر کار شما برای ترید کردن آسان‌تر شده و می‌توانید ترید موفقی داشته باشید.

 

سخن پایانی

برخلاف گذشته، اکنون اغلب افراد برای کسب درآمد بیشتر و فرار از مشکلات اقتصادی به سمت ترید روی می‌آورند. ترید یا معامله‌گری یک روش جذاب برای کسب سود است که نیاز به دانش زیادی دارد. تریدرها می‌توانند با فعالیت در بازارهای مالی مختلف روی ارزهای دلخواه خود سرمایه‌گذاری کرده و سود بسیار خوبی به دست آورند. در این مقاله بررسی کردیم که ترید چیست و چگونه انجام می‌شود؟ همچنین ابزارهای ترید و تفاوت سرمایه‌گذاری با ترید را مورد بررسی قرار دادیم. استفاده از این اطلاعات به شما کمک می‌کند که به‌ طور کامل با این موضوع آشنا شده و با قرارگیری در یک مسیر درست به یک تریدر حرفه‌ای تبدیل شوید. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و برای شما مفید بوده باشد. قبل از اقدام به خرید تحقیقات خود را کامل کنید و با مشاوران فروشگاه اینترنتی  ایکس پِی اکسچنج در تماس باشید.

 

سوالات متداول

1- ترید چیست؟

ترید در معنای لغوی به خرید و فروش کالا گفته می‌شود اما در بازارهای مالی به منزله مبادله ارز یا سهام است. با استفاده از ترید می‌توانید ارزهای مورد نظر خود را معامله کرده و از طریق آن کسب درآمد کنید.

 

2- آیا همه می‌توانند ترید انجام دهند؟

بله. ترید یک تکنیک کسب درآمد است و همه افراد با یادگیری مهارت‌های لازم می‌توانند تبدیل به یک تریدر حرفه‌ای شوند.

 

3- برای تبدیل شدن به یک تریدر حرفه‌ای باید چه مهارت‌هایی را یاد بگیریم؟

یک تریدر حرفه‌ای باید مهارت‌هایی از جمله تحلیل بازار، کندل شناسی، مدیریت هیجان، مدیریت سرمایه و کار با ابزارهای ترید را یاد بگیرد.

 

4- مهم‌ترین تفاوت یک تریدر با سرمایه‌گذار چیست؟

معمولاً تریدرها در بازه‌های زمانی کوتاه مدت ترید می‌کنند و ریسک‌پذیر هستند؛ اما سرمایه‌گذاران دوست دارند دور از هر گونه ریسک و هیجانی برای بلند مدت روی یک دارایی سرمایه‌گذاری کنند.

 

5- ترید در بازارهای مالی به چند روش انجام می‌شود؟

تریدرها می‌توانند معاملات خود را به 4 حالت ترید روزانه، سویینگ ترید (نوسان گیری)، ترید با یک سبک معاملاتی خاص و ترید اسکالپ انجام دهند.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *